Skočec, Ricinus
Druhy
Druhem významným pro své léčivé účinky je skočec obecný (Ricinus communis).
Výskyt
Skočec je rozšířen v severovýchodní Africe a jihozápadní Asii, odkud také pochází, a dnes již i v Evropě.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou jsou zralá semena sbíraná v období od října do listopadu, ze kterých se lisuje olej. Ten je známý pod názvem ricinový olej. Hlavními obsahovými látkami jsou triglyceridy kyseliny ricinolejové a další mastné kyseliny. Toto složení má však až olej technicky zpracovaný. Surový olej je jedovatý – obsahuje asi 20% jedovatých proteinů (ricin)!
Využití podle moderní medicíny
Ricinový olej se vnitřně využívá jako projímadlo (laxativum) při zácpě, ale především je vhodný k zevnímu použití. Používá se v dermatologii, má silně hojivé účinky, změkčuje pokožku (epitelizancia a granulancia) a přidává se jako změkčující přísada do očních mastí.
Tradiční, lidové využití
Dříve se ricinový olej používal jako zábal na vlasy při padání vlasů, na lámavé nehty, na špatně se hojící rány, pro zvýšení vylučování mateřského mléka (laktagogum) a dále při pocit plnosti, hemoroidech nebo onemocnění jater.
Byl vhodný na suchou a citlivou pokožku, k regeneraci jizev a při léčbě bradavic, pro posílení a zhuštění řas a k odstranění bolestí svalů, kloubů, břicha apod. (analgetikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Surová semena a surový olej jsou jedovaté! Zpracovaný olej nemá ale nežádoucí účinky. Vnitřní užití je třeba konzultovat s lékařem.
Neužívejte při chronické zácpě, střevní neprůchodnosti a v těhotenství.